جنگ اوکراین

یک ماه ایستادگی و مقاومت در اوکراین

  یک ماه از تهاجم بیرحمانه ارتش روسیه به دستور پوتین بر اوکراین گذشت و هنوز به اهداف خود نرسیده اند و این ناکامی بدان دلیل است که پوتین برای حمله به اوکراین چند مسئله مهم را نادیده گرفته بود:

۱- عساکر و نیروی های زبده و جنگ آموزموده به اوکراین اعزام نکرد و اکثر سربازان روسی افراد کم سن و کم تجربه بودند.
۲- فرماندهان روسی به عساکر خود نگفته بودند که برای جنگ به اوکراین می روند بل به آنان گفته بودند که جهت یک رزمایش اعزام می گردند. اکثر سربازان روسی آمادگی روحی برای جنگ با اوکراینی ها را نداشتند.
۳- پوتین روی مقاومت زلنسکی رئیس جمهور و مردم اوکراین حساب نکرده بود.
۴- پوتین چنین محاسبه کرده بود که حد اکثر تا ۷۲ ساعت، اوکراین را به طور کامل اشغال می کند و رئیس جمهور اوکراین یا از کشور فرار می کند و یا کشته و یا اسیر می گردد و نیروهای مسلح و مردم اوکراین توان مقابله با ارتش قدرتمند روسیه را ندارند و به زودی تسلیم می شوند و پوتین می تواند حکومت دست نشانده خود را در اوکراین تشکیل دهد.
۵- پوتین گمان نمی کرد که تهاجم وی به اوکراین موجب اتحاد فوق العاده کشورهای عضو ناتو می گردد بل چنین پیش بینی نمود که در عکس العمل تهاجم روسیه به اوکراین بین کشورهای عضو ناتو اختلافات بروز خواهد کرد و باعث تضعیف ناتو خواهد گردید و این همان چیزی بود که پوتین در پی آن بود.
۶- پوتین محاسبه نکرده بود که تهاجم او به اوکراین موجب وحدت مردم اوکراین در برابر روسیه می گردد و تقریباً تمام مردم اوکراین، زلنسکی را که قبل از تهاجم روسیه، محبوبیتش رو به افول بود، به عنوان رهبر با اقتدار و محبوب خود می پذیرند و به دستورات او گوش جان می سپارند.
۷- پوتین حساب نکرده بود که رئیس جمهور اوکراین که هیچ سابقه سیاسی نداشت و در کارنامه خود، تنها بازی در سریال طنز «خادم ملت» در تلویزیون اوکراین را داشت به رهبر مقاوم و میهن دوست تبدیل شود و بتواند ملت اوکراین را در برابر قوای قهار روسیه متحد و منسجم ساخته قوی ترین مقاومت قرن را در برابر یک ارتش قوی و متجاوز، به نمایش بگذارد.
همین سوء محاسبات پوتین و حلقه نزدیکان او بود که روسیه را در باتلاق جنگ اوکراین فرو انداخت. بی شک نیروهای جنگی اعم از پیاده نظام، نیروی هوایی، نیروی زمینی، موشک های مخرب، توپ ها و تانک ها و کشتی های جنگی چند برابر قوای اوکراین در آن عرصه ها ارزیابی می گردد اما بعد از یک ماه جنگ خونین و بی امان، نه تنها پوتین به اهداف خود نرسیده بل از آن دورتر هم گردیده است.
مقاومت سرسختانه مردم و ارتش اوکراین در برابر قوای روسیه بعد ۳۰ روز جنگ، با طبق اعلام مقامات اوکراینی ۱۶۰۰۰ و طبق تخمین ناتو ۷۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ کشته از ارتش روسیه گرفته است و این بزرگ‌ترین تلفاتی است که یک ابر قدرت در جنگ با یک کشور کم توان، از خور بر جای گذاشته است. روس ها (اتحاد شوروی) در ۹ سال جنگ در افغانستان ۱۵۰۰۰ کشته بودند اما در اوکراین در ظرف یکماه، همان مقدار تلفات دادند. علاوه بر آن وسایل جنگی بسیاری از روسیه تلف و تخریب شده است که عبارت است از: ۱۱۵ هواپیما و ۱۲۵ هلی کوپتر جنگی که توسط آتش نیروهای اوکراین سرنگون شده است. همچنین ۵۶۱ تانک روسی منهدم و ۵۳ پهپاد سرنگون شده است.
مقاومت سرسختانه رئیس جمهور و مردم اوکراین در برابر قوای مهاجم روسی غیر قابل پیش بینی بل محیر العقول بوده است. هرچند بسیاری از شهر های اوکراین چون ماریوپل، خرسون، خارکیف و غیره در اثر بمباران و موشک باران روس ها به ویرانه تبدیل شده اند اما از میان همان ویرانه ها، ارتش اوکراین مقاومت می کند و نمی گذراند روس ها شهرهای مذکور را اشغال کنند و این مقاومت در جنگ های کلاسیک شبیه معجزه‌ی جنگی است. گذشته از آن در چند روز اخیر،‌ ارتش اوکراین از موضع دفاعی خارج شده به موضع تهاجمی رفته و مناطق اشغال شده توسط روس ها را پس گرفته اند.
از جانب دیگر، هجوم ارتش روسیه به اوکراین باعث چنان اتحاد و انسجامی در میان کشورهای عضو ناتو شده است که در حیات «پیمان اتلانتیک شمالی ناتو» بی سابقه بوده است. هرچند اعضای ناتو تقاضای رئیس جمهور اوکراین «زلنسکی» را مبنی بر اعلام منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین را نپذیرفته اند، زیرا در آن صورت باید طیاره های روسی را بر فراز اوکراین سرنگون می کردند و این مسئله به معنای مداخله نظامی ناتو در جنگ اوکراین و جنگ با روسیه است و ناتو از چنین پیشامدی پرهیز می کند اما آمریکا، انگلستان و سایر کشور های عضو ناتو، کمک های فراوان نظامی مانند: موشک سرشانه ای جاوالین ضد تانک و استنگر ضد طیاره و هزاران تن اسلحه و مهمات و صدها ملیون دالر به اوکراین کمک کرده اند و سفر جوبایدن رئیس جمهور آمریکا به لهستان و دیدار با مهاجرین اوکراینی و تصمیم توسعه کمک به اوکراین، برای پوتین بسیار تلخ و خطرناک است. ظاهراً پوتین در صدد یافتن یک راه خروج آبرومندانه از اوکراین افتاده که فعلاً میسر نیست. تا دیده شود در آینده چه می شود.

دیدگاه تان را ارسال کنید

جهت دریافت عضویت حزب حرکت اسلامی آ. افغانستان، می توانید روی لینک رو برو کلیک نمایید.©حزب حرکت اسلامی آ. افغانستان توسعه دهنده: 0790618410