ملاقات دکتور سید محمد علی جاوید و همراهان با محترم عبدالسلام حنفی معاون رئیس الوزرا امارت اسلامی افغانستان.

روز سه شنبه مورخ ۴ اسد ۱۴۰۱ استاد سید محمد علی جاوید رهبر حرکت اسلامی افغانستان با آقای عبدالسلام حنفی معاون ریاست الوزرای امارت اسلامی، عبدالحق وثیق رئیس استخبارات، معاون اول وزارت داخله، رییس دفتر وزیر دفاع و جمعی دیگر از مسئولین طالبان، ملاقات کردند. در این ملاقات؛ استاد محمد اکبری، شیخ عبدالقدیر عالمی، امام جمعه غرب کابل، محمد امیر باذل، سید عبدالله مسرور، شیخ جعفر صادقی، سید نادرشاه بحر و عده دیگر نیز حضور داشتند. ذوات مذکور از طرف آقای حنفی جهت مذاکره برای تأمین امنیت محرم الحرام، دعوت شده بودند. نخست آقای حنفی اظهار نمودند: که ایام عاشورا نزدیک شده و امارت اسلامی تصمیم دارد تا مراسم دهه محرم با امنیت برگزار گردد و همکاری شما را خواهانیم.

سپس استاد جاوید از طرف اعضای حاضر و با اصرار استاد اکبری به سخن آغاز کرده و گفتند: امام حسین (ع) تنها مربوط به شیعیان نیست، او نواسه پیامبر تمام مسلمانان است و چون مظلومانه به شهادت رسیده، بر تمام مسلمانان است که برای آن حضرت عزا داری کنند. زیرا در کتب شیعه و سنی آمده است که پیامبر اسلام (ص) زمانی که حسین متولد شد، قنداقه اش را به دست گرفت و گریه نمود و فرمود: این پسرم را شهید می کنند. پیامبر مشت خاکی را به ام المومنین ام سلمه دادند و فرمودند این خاک را در شیشه نگهدار، هر زمانی که رنگ خون گرفت، حسین من شهید شده است. ام سلمه عمر درازی یافت و در روز عاشورا دید که آن خاک به رنگ خون در آمده و دانست که اما حسین شهید شده است. همچنین پیامبر اسلام (ص) در مورد حسین (ع) فرمود «حسین منی و انا من حسین» حسین از من است و من از حسین هستم. یعنی که او جان پیامبر است و نیز در مورد حسنین فرمودند: «الکین و الحسین سیدا شباب اهل الجمة» حسن و حسین سروران جوانا اهل بهشت اند. باید گفت که انفجار و انتحار، در مراسم عزاداری و مراکز دینی اهل تشیع، توسط کسانی صورت می گیرد که جز خود، همه مسلمانان را کافر و مباح الدم می دانند در ست مثل خوارج که ار لشکر علی در جنگ صفین خارج شدند، این تکفیری ها اهل سنت را کافر می دانند اما شیعیان را کافرتر به حساب می آورند. در حالی که امام ابو حنیفه رحمه الله می گوید: کسی که به شهادتین اقرار کند، مسلمان است و کسی نمی تواند، مسلمان را تکفیر کند. چهار مذهب رسمی اهل سنت، چنین فکر می می کنند و مذهب شیعه جعفری که روی برخی از دلائل، نتوانست از خلفای عباسی رسمت بگیرد، نیز هیچ مسلمانی را تکفیر نمی کند. استاد جاوید در مورد تأمین امنیت دهه عاشورا گفتند: من دو پیشنهاد دارم: یکی اینکه در تأمین امنیت، باید از مردم کمک گرفت. شما برای هر منبر و تکیه خانه ۶ قبضه سلام در اختیار ائمه مساجد و تکایا بگذارید تا خود شان امنیت بگیرند و پلیس و استخبارات امارت اسلامی نیز با مردم همکاری کنند. دوم اینکه لازم است ریاست استخبارات، نماینده تام الاختیار و زارت های دفاع و داخله، از تمام ائمه مساجد شیعیان، وکلای گذر و متنفذین قوم دعوت کرده با آنها در مورد امنیت عزاداری محرم صحبت نموده، تصمیم مقتضی اتخاذ نمایند. که در همان جلسه آقای حنفی به مسئولین مربوطه به هدایت داد تا چنین جلسه ای را دائر کنند.

دیدگاه تان را ارسال کنید

جهت دریافت عضویت حزب حرکت اسلامی آ. افغانستان، می توانید روی لینک رو برو کلیک نمایید.©حزب حرکت اسلامی آ. افغانستان توسعه دهنده: 0790618410