بیوگرافی مختصر مقام رهبری

بیوگرافی مختصر مقام رهبری

سید احمد علی؛ معروف به سید محمد علی جاوید در زمستان سال ١٣٢٨ هجری شمسى (١٩٤٩ ميلادی) در ولایت بلخ، ولسوالی(فرمانداری) شولگره (دره گز- بوینه قره سابق) قریه ی پل برق، چشم به جهان گشود و در هشت سالگی به مدت شش ماه خواندن و نوشتن را به طور كامل نزد ملای مسجد فرا گرفت و در کودکی و نوجوانی به کار های چوپانی و دهقانی مشغول شد و در سال ١٣٤٦ هـ ش، (١٩٦٧ م،) در سن ١٨ سالکی به مدرسه ی سرآسیاب شولگره رفت و به سرعت پیشرفت نمود و به یکی از اساتید مدرسه تبدیل گردید و در سال ١٣٤٨ ازدواج نمود و در سال ١٣٥٠ راهی نجف در عراق شد.

جاويد، در نجف نیز حوزه ی تدریس بزرگى در علوم مختلف حوزى ایجاد نموده و یکی از مدرسین موفق در علوم صرف، نحو اصول و منطق گردید و خود سطوح دروس حوزه را تمام نموده به درس خارج يكى از مجتهدين در نجف شركت مى كرد.

وی در اوایل سال ١٣٥٥هـ ش از نجف عراق به قم ایران آمد و در عین حال که سطوح عالیه را در ميان جمع كوچكى تدریس می کرد، به درس خارج اصول و فقه آیات عظام هريك سيد صادق روحانى، وجيد خراسانى و حسينعلى منتظرى شركت می نمود.

جاوید بعد از کودتای کمونیستی ٧ ثور (ارديبهشت) ١٣٥٧، همراه با آیت الله محسنی، حزب حرکت اسلامی افغانستان را در ١٩ حمل (فروردين) ١٣٥٨ در شهر قم تاسیس نمود و پس از چهار ماه به عنوان قایم مقام رهبری و رئیس شورای مرکزی ایفای وظیفه می کرد.
وی پس از پیروزی مجاهدین بر شوروی و حکومت کمونیستی، به عنوان وزیر پلان (برنامه و بودجه) در دولت صبغت الله مجددی و برهان الدین ربانی تقرر یافت و سپس از اوايل سال ١٣٧٤ تا سقوط كابل به دست طالبان، به حیث معاون صدر اعظم و بعد در زمستان سال ١٣٧٦ به عنوان سرپرست صدارت (با وظيفه صدر اعظم) تا سقوط مزار به دست طالبان، کار و فعالیت نمود.

او در حکومت کرزی به حیث اولین وزير مشاور رئیس جمهور و سپس به عنوان وزیر ترانسپورت اجرای وظیفه كرد و در حال كميسيون “تثبيت سويه علماى دينى” را ايجاد نمود و از طرف رئيس جمهور به حيث رئيس آن كميسيون مقرر گرديد.

كميسيون مذكور، رسمى و دولتى بود، جاويد در مدت كار خود به عنوان رئيس كميسيون به بيش از ٨٥٠٠ تن از علماى دينى، پس از اخذ امتحان و تطبيق مقررات، شهادتنامه معادلت صنف/كلاس ١٢ و ١٤ را داد و در ١٦ دلو (بهمن) سال ١٣٨٣ بعد از استعفای آیت الله محسنی از رهبری حزب، جاويد به عنوان رهبر حرکت اسلامی از سوی کنگره ی آن حزب تعیین گردید.

جاوید در تابستان ١٣٨٤ به حیث وکیل مردم ولایت بلخ، با رأی بالا به مجلس شورای ملی راه یافت و مدت پنج سال در مجلس ایفای وظیفه نمود.

جاوید، اینک به عنوان رهبر حركت اسلامى آ. افغانستان و مشاور امور دینی رئیس جمهور، کار و فعالیت می کند. وی به علوم مختلف دسترسی دارد و نیز یکی از نویسندگان و شعرای به نام کشور است.

از جاوید تاکنون آثار زیادی در عرصه های تاريخ، شعر، ادبيات، مسايل علمى و دينى چاپ و نشر شده است. وى بيش از ٢٥ جلد كتاب قطور نوشته است كه يكى بعد از ديگرى به زيور چاپ آراسته مى گردد.

آرمان ما

تلاش برای اتحاد ملل مسلمان، برقراری نظام اقتصادی اسلامی، تامین آ. ی بر مبنای اسلام، گسترش آموزش و پرورش و اجباری ساختن آن برای دختران و پسران، استقلال کامل قوه ی قضائیه، برابری حقوق زنان و مردان، تشکیل ارتش منظم، حضور شیعیان در دولت های افغانستان به تناسب جمعیت اهل تشیع و درج عقاید و احکام فقهی شیعیان در کتاب های درسی و توزیع عادلانه بیت المال در تمام ولایات از اهداف مهم و خطیر حزب حرکت اسلامی آ. افغانستان می باشد.

مختصری از اساسنامه

جهت دریافت عضویت حزب حرکت اسلامی آ. افغانستان، می توانید روی لینک رو برو کلیک نمایید.©حزب حرکت اسلامی آ. افغانستان توسعه دهنده: 0790618410